Ekonomi

“Kontrol mekanizmasının yetersizliği göze çarpıyor”

Acıyı derinden hissettiklerini kaydeden Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Sedat Gül, rant odaklı kentleşmenin önüne geçilmesi ve kentsel dönüşümün gerçek ve aslına uygun olarak hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Adana’da yıkılan binalarla ilgili bilimsel bir raporun bulunmadığını ifade eden Gül, 1. ve 2. depremlerde yıkılan veya ağır hasar gören binaların büyük çoğunluğunun deprem yönetmeliği öncesi ruhsatlandırıldığını ve binaların zemin etüdünün yapıldığını anlattı.

Sedat Gül, depremden etkilenen diğer illerde deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilen ve depremin ortasında üretimi yeni tamamlanan binaların bile depreme dayanamadığını belirterek, maalesef çok sayıda can kaybının meydana geldiğini bildirdi. yıkılan binalar.

Sağlıksız ve inançsız, mühendislik hizmeti verilmeyen veya kontrol sistemlerinin şüphe bırakmayacak şekilde çalıştırılmadığı binalar nedeniyle depremin büyük acılar yaşanmasına neden olan afetlere dönüştüğünü belirten Gül, imar aflarının sadece bunlarla sınırlı olmadığını söyledi. şehir suçu ama insanlığa karşı suç.

Yerel bir afet çalıştayı düzenlenmesi gerektiğine vurgu yapan Gül, şöyle devam etti:

“Kontrol mekanizması yeniden gözden geçirilmelidir. Şehir genelinde hasarlı binaların mümkün olan en kısa sürede tespit edilmesi esastır. Kamu, yerel yönetimler, üniversiteler, meslek odaları ve sivil toplum, vatandaşlarımızı özellikle deprem ve diğer doğal afetler konusunda eğitmek ve bilinçlendirmek konusunda mesleki bilgi, birikim ve deneyimlerini ortaya koymalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu