Ekonomi

Malatya’da bir kadın girişimci, modern bir tesiste günlük 700 litre süt üretiyor

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde yaşayan kadın girişimci Hafure Adak, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’ndan (TKDK) aldığı destekle kurduğu modern tesiste günde 700 litre süt üretiyor.

Yeşilyurt ilçesine bağlı Şahnahan Mahallesi’nde yaşayan 46 yaşındaki iki çocuk annesi Hafure Adak, 4 yıl önce Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na (TKDK) başvurarak kendi işini kurmanın ilk adımını attı. Başvurusu kabul edilen Adak, daha sonra kurumdan aldığı hibe ile 10 dönümlük alanda modern süt sığırcılığı tesisi kurmak için kolları sıvadı. Eşi ve çocuklarının desteğiyle tesisi kısa sürede faaliyete geçiren Adak, 3 yıldır elde ettiği düzenli gelirle kendi işinin işvereni oldu. Tesiste 4 ay önce göreve başlayan Ramazan Bulut, hayvanların genel bakımlarıyla ilgilendiklerini belirterek, elde edilen sütün kalitesinin yüksek olduğunu söyledi.

“Eşimin hayvancılığa olan ilgisi nedeniyle TKDK’ya başvurduk”

Hafure Adak’ın eşi Ekrem Adak, Malatya’ya güzel bir tesis kazandırdıklarını belirterek, “Eşimle evlendikten sonra onun hayvancılığa meraklı olduğunu gördüm. Daha sonra TKDK’nın kadın girişimcilere destek verdiğini duyduk ve başvurduk. Bunu güzelce yaptık. TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat Tunç’un desteğiyle tesis kurduk.Şehrin ekonomisine ve istihdamına katkı sağlayan çok verimli ve helal bir işletme kurduk.Hayvanlarımızı yurt dışına getirdik.Eşim gibi genç kadın girişimcilerin de benzer çalışmalar yapmasını isterim.TKDK Her türlü desteği sağlıyoruz. 50 hayvanla başladık ve tesiste bu sayıyı 100’e çıkardık. “Sütleri anlaşmalı olduğumuz bir firmaya satıyoruz, onlar da sütten elde ettikleri ürünleri iç piyasaya sunuyorlar.” dedi.

“Günlük 700 litre süt üretiyoruz”

Çalışmalarında eşi Ekrem Adak’tan değerli destek aldığını belirten Hafure Adak, “2019 projemiz onaylandı ve ardından 50 hayvanla üretime başladık. Şu anda hayvan sayımız 100’e ulaştı. Günlük 700 litre süt üretiyoruz. . TKDK Malatya İl Koordinatörü Murat’a desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.” “Tunç’a teşekkür ediyorum, başardık, diğer kadın girişimciler de başarabilir” dedi. -MALATYA

erdemli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu