Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yotova ile görüştü

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova ile görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşen görüşmede, Bulgaristan ile karşılıklı yarar temelinde gelişen ilişkilerin sürdürülmesinden duyulan memnuniyet dile getirildi.

Bölgesel gelişmelerin ele alındığı görüşmede, Türkiye-Bulgaristan ilişkilerindeki büyük potansiyele ve artan işbirliği ihtiyacına dikkat çekilerek, ikili ilişkilerde kazanılan ivmenin devam etmesi temennisinde bulunuldu.

Görüşmede, Türkiye’nin Avrupa ticaret hacminin her geçen gün arttığı ve Bulgaristan’ın bir anlamda Türkiye’nin “Avrupa’ya açılan kapısı” konumunda olduğu belirtildi. sağlanmasının önemi vurgulanmıştır.

Görüşmede, Bulgaristan’ın Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki Rusya-Ukrayna Savaşı’ndaki girişimlerini ve barış çabalarını memnuniyetle karşıladığı ifade edildi.

Türk vatandaşlarına çok girişli uzun süreli vize verilmesi ve vize işlemlerinin kolaylaştırılmasının girişimci iş insanlarını Bulgaristan’a daha fazla yatırım yapmaya teşvik edeceğinin yanı sıra kültürel bağların gelişmesine de katkı sağlayacağının altı çizildi. ekonomiaçısından önemli bir kazanım olduğu belirtildi.

Türkiye’nin savunma sanayii alanında işbirliğine ve Bulgar ordusunun modernizasyon çabalarına destek vermeye hazır olduğunun dile getirildiği toplantıda, Türk savunma firmalarının yüksek kaliteli, yüksek teknolojili ürünler ürettiklerine dikkat çekildi. fiyat açısından rekabetçi ve alanında kendini kanıtlamış ürünlerdir.

Görüşmede, terörle mücadele ve kaçak göçün önlenmesinin güvenlik alanında kesintisiz çalışma gerektiren iki değerli konu olduğunun altı çizilen görüşmede, Türkiye’yi hedef alan 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Bulgar makamlarının gösterdiği dayanışmadan duyduğu memnuniyet dile getirildi. Anayasal düzen ve demokrasi.

Enerji alanında 3 Ocak’ta imzalanan doğal gaz anlaşmasının iki ülke arasındaki güç iş birliği açısından bir dönüm noktası olduğu hatırlatılarak, 13 yıl süreyle geçerli olacak anlaşma ile doğalgazın yaklaşık yarısının Bulgaristan’ın ihtiyacının Türkiye üzerinden temin edilebileceği ve Bulgaristan ile enerji alanında işbirliğinin geliştirileceği belirtildi. çaba sarf edildiğine dikkat çekildi.

Görüşmede ayrıca, Türkiye’nin Plovdiv Başkonsolosluğu’nun sunduğu hizmet ve faaliyetler için ihtiyaç duyulan ek hizmet binası için gerekli izin ve takviyelerin gösterilmesini talep ettiği yinelendi.

Görüşmede Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov da hazır bulundu. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu