Haber

Pervin Buldan: HDP kendi adayıyla seçime girecek

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kars İl Teşkilatı 4. Olağan Kongresi, kentteki bir düğün salonunda gerçekleştirildi. Kongrenin yapıldığı salona; “Ümitle ve cesaretle örgütlenelim, faşizmi yenelim” ve “Halkımıza sözümüz var çözüm bizde” pankartları asıldı. Kongreye HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, parti milletvekilleri, PM üyeleri, Yeşil Sol Parti, EMEP, Saadet Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye İşçi Partisi, 78’ler Derneği başta olmak üzere çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı. katıldı.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, bir dakikalık saygı duruşu ve raporların okunmasının ardından, Anayasa Mahkemesi’nin partilerinin hesaplarının bloke edilmesi kararını ve güncel gelişmeleri değerlendirdi.

‘HDP’Yİ ENGELLEMEK ONLARIN TEK SORUNU’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre Kurultaylarının çok güçlü geçtiğini belirten Buldan, “Gittiğimiz her yerde halkımızdan aynı nezaketi ve ilgiyi görüyoruz. Bugün Türkiye’nin her yerinde HDP var. Siyasette HDP, meydanlarda HDP, sokakta HDP, emekte HDP, mazlumun yanında, mazlumun yanında, kadının yanında, gençliğin yanında HDP var. Ancak bir yandan da bazılarının kabusu haline gelen bir HDP var. Her gece duş alan AKP-MHP’nin endişeli rüyası, ‘HDP’yi nasıl engellerim, siyasetten nasıl uzaklaştırırım’ hesabıyla tüm planlarını, tüm çalışmalarını yapar. Bunun hesabını veren bir zihniyete sahip AKP-MHP ittifakı var. Ama korkmaya devam etsinler, korkulu rüyalar görmeye devam etsinler çünkü HDP gümbür gümbür geliyor. AKP ve MHP’nin kaygılarının bu ülkenin sorunu olmadığını biliyoruz. AKP ve MHP’nin sorunu ülkedeki ekonomik kriz değil, ülke içinde sefalete, açlığa, yoksulluğa sürükleniyor olmalarıdır. AKP ve MHP’nin derdi sadece HDP’nin nasıl önleneceğidir.” ,

‘SEÇİM ÇALIŞMALARINI HUKUKSUZLAR ÜZERİNDE YAPIYORLAR’

Buldan’ın konuşmasından satır başları şöyle: “Son olarak; Anayasa Mahkemesi kararıyla Türkiye’nin en büyük üçüncü partisi olan HDP, 6 milyonu aşan bir partiye hazine yardımının aktarıldığı hesabı bloke ederek hazine yardımından mahrum kalma ve yardımı gasp etme derdinde. oylar. Elbette bu kararın hukuki bir karar olmadığını biliyoruz. Bu kararın Saray’ın emriyle alındığını da biliyoruz. Üzülerek belirtmek isterim ki Anayasa Mahkemesi bu hukuksuzluğa imza atarak kendisini saraya alet etmiştir. Hazine yardımlarımızı engelleyebilirler ama halkın iradesini hiçbir zaman engelleyebilecek bir güç yoktur. Bu hukuksuzluğun AKP-MHP’nin de seçim işi olduğunu biliyoruz. Çünkü seçimlerini adaletsizlik ve hukuksuzluk üzerine kuranlar, yapmaya da devam ediyorlar. Kobanê kumpas davası bunun örneği, HDP’nin kapatma davası bunun örneği, belediyelerimize atanan kayyumlar bunun örneği, raporlarla milletvekillerimizin görevden alınması bunun örneği. DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır’ın tutuklanması bunun bir örneğidir.”

‘KENDİ ADAYLARIMIZLA SEÇİM YAPARIZ’

Buldan şöyle devam etti: “Şimdi herkesin merakla beklediği cumhurbaşkanı adayı kim olacak sorusu. HDP olarak en kısa zamanda kendi cumhurbaşkanı adayımızı Türkiye halklarıyla paylaşacağız. HDP kendi adayını belirleyecek ve adaylığını koyacak.” kendi adayıyla seçime gidiyor.İttifak ile herhangi bir ortaklığımız yok.Ancak ilkeli bir yaklaşımımız var.Gençlerin de onayı ile adayını açıklanması için hazırlıklar yaptığımızı belirtmek isterim. bu ülkenin her kesiminin öneri ve görüşlerini alarak bir an önce seçimlerden yüksek oy alarak çıkmayı hedefleyen bir siyasi partidir.

“HDP HERKESİN PARTİSİDİR”

“Emek ve Özgürlük İttifakını Türkiye’nin en büyük seçim ittifakı ve milletvekilliği seçimlerinde demokratik güçlerle genişleterek Türkiye’nin farklı kesimlerini, farklı inançları, farklı mezhepleri meclise sokmak ve çok sayıda milletvekili ile meclise girmek için çalışıyoruz. dedi. “Halkımızın bilmesini istiyorum” diyen Buldan, şöyle devam etti: “HDP sadece Kürtlerin değil, Ermenilerin, Süryanilerin, Alevilerin, Azerilerin, Terekemelerin ve bu ülkenin mazlumlarının partisidir. , yok sayılan ve ötekileştirilen.Bu nedenle sadece Kürtlerin değil diğer inanç ve kimliklerin de partisidir.HDP Meclis’e taşınması için büyük bir çatıdır.Unutulmamalıdır ki Kürtler Kürtlerin halkıdır. bu ülkede en çok zulme uğrayan, en ezilen, en ötekileştirilen bu ülkede.Bugüne kadar çektikleri acılar ortada.HDP’de Kürtler var ki bu doğal ama aynı zamanda bu ülke farklı. kimliklerinin de HDP bünyesinde siyasete karışması kanaatimizin gereğidir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu